SM8S20CA
Mfr.Part #
SM8S20CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package/Case
Datasheet
SM8S20CA
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO218AB
Stock
638
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
204A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-218AB
Power - Peak Pulse :
6600W (6.6kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-218AB
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V