STPK30KP24A
Mfr.Part #
STPK30KP24A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package/Case
Datasheet
STPK30KP24A
Description
30000W, 24V, SPD4-1, TRANSIENT V
Stock
272
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
753A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SPD4-1
Power - Peak Pulse :
30000W (30kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SPD4-1
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
39.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V