AK6-076C-BP
Mfr.Part #
AK6-076C-BP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package/Case
Datasheet
AK6-076C-BP
Description
TVS DIODE 76VWM 135VC AK
Stock
147
Manufacturer :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
6000A (6kA) (8/20µs)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device Package :
AK
Voltage - Breakdown (Min) :
83V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
135V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
76V