AK6-066C-12
Mfr.Part #
AK6-066C-12
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
AK6-066C-12
Description
TVS DIODE 66VWM 120VC AXIAL
Stock
585
Manufacturer :
Littelfuse
Capacitance @ Frequency :
6000pF @ 10kHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
6000A (6kA) (8/20µs)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device Package :
Axial
Voltage - Breakdown (Min) :
72V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
120V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
66V