SMBJ200CA
Mfr.Part #
SMBJ200CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package/Case
Datasheet
SMBJ200CA
Description
TVS DIODE 200VWM 324VC SMB
Stock
679
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
1.9A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SMB (DO-214AA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
224V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
324V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
200V