DF3D-11P-2V(50)
Mfr.Part #
DF3D-11P-2V(50)
Manufacturer
Hirose
Package/Case
Datasheet
DF3D-11P-2V(50)
Description
CONN HEADER SMD 11POS 2MM
Stock
312
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Length - Mating :
Contact Length - Post :
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
3A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Beige
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
11
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C