TSF40H100C
Mfr.Part #
TSF40H100C
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package/Case
Datasheet
TSF40H100C
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 100V ITO220AB
Stock
25
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 100 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
ITO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
560 mV @ 20 A