SF3005PT
Mfr.Part #
SF3005PT
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package/Case
Datasheet
SF3005PT
Description
DIODE GEN PURP 300V 30A TO247AD
Stock
229
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
175pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 300 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-247-3
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
35 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247AD (TO-3P)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
300 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 15 A