CS45-16IO1R
Mfr.Part #
CS45-16IO1R
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
CS45-16IO1R
Description
SCR 1.6KV 75A ISOPLUS247
Stock
441
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
520A, 560A
Current - Off State (Max) :
5 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
48 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
75 A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 140°C
Package / Case :
TO-247-3
Product Status :
Active
SCR Type :
Standard Recovery
Supplier Device Package :
ISOPLUS247™
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5 V
Voltage - Off State :
1.6 kV
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.64 V