C50AX500
Mfr.Part #
C50AX500
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package/Case
Datasheet
C50AX500
Description
SCR 100V 70A TO94
Stock
390
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
Current - Hold (Ih) (Max) :
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
Current - Off State (Max) :
Current - On State (It (AV)) (Max) :
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
Product Status :
Active
SCR Type :
Standard Recovery
Supplier Device Package :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
Voltage - Off State :
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
Datasheets
C50AX500
Basic Instructions
    BRIDGE RECT 3P 800V 100A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.2KV 100A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 800V 150A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.2KV 150A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 150A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 800V 20A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 800V 30A MODULE
Part Manufacturer Stock Description
C50A1P American Electrical, Inc. 561 CIR BRKR MAG-HYDR 50A 480VAC