Q6004F321
Mfr.Part #
Q6004F321
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
Q6004F321
Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO202
Stock
496
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Configuration :
Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
20 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
46A, 55A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
4 A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
TO-202 Long Tab
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
TO-202
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2 V
Voltage - Off State :
600 V