FS03MR12A6MA1LB
Mfr.Part #
FS03MR12A6MA1LB
Manufacturer
Infineon Technologies
Package/Case
Datasheet
FS03MR12A6MA1LB
Description
POWER MODULE
Stock
672
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
400A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1200V (1.2kV)
FET Feature :
Silicon Carbide (SiC)
FET Type :
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
1320nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
42600pF @ 600V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Module
Power - Max :
20mW
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.7mOhm @ 400A, 15V
Supplier Device Package :
AG-HYBRIDD-2
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.55V @ 240mA