STD44N4LF6
Mfr.Part #
STD44N4LF6
Datasheet
STD44N4LF6
Description
MOSFET N-CH 40V 44A DPAK
Stock
4989
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
44A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
5V, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
22 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1190 pF @ 25 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Dissipation (Max) :
50W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
12.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250µA
Datasheets
STD44N4LF6
Part Manufacturer Stock Description
STD4 Eaton 302 FUSE CARTRIDGE 4A 240VAC CYLINDR