STD40NF10
Mfr.Part #
STD40NF10
Datasheet
STD40NF10
Description
MOSFET N-CH 100V 50A DPAK
Stock
581
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
50A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
62 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2180 pF @ 25 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Dissipation (Max) :
125W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
28mOhm @ 25A, 10V
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Datasheets
STD40NF10
Part Manufacturer Stock Description
STD4 Eaton 302 FUSE CARTRIDGE 4A 240VAC CYLINDR