STD60NF55LT4
Mfr.Part #
STD60NF55LT4
Datasheet
STD60NF55LT4
Description
MOSFET N-CH 55V 60A DPAK
Stock
659
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
60A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
55 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
56 nC @ 5 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1950 pF @ 25 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Dissipation (Max) :
100W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
15mOhm @ 30A, 10V
Vgs (Max) :
±15V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250µA
Datasheets
STD60NF55LT4
Part Manufacturer Stock Description
STD6 Eaton 452 FUSE CARTRIDGE 6A 240VAC CYLINDR