LM46001AQPWPRQ1
Mfr.Part #
LM46001AQPWPRQ1
Manufacturer
Texas Instruments
Package/Case
Datasheet
LM46001AQPWPRQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 1A 16HTSSOP
Stock
448
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Current - Output :
1A
Frequency - Switching :
200kHz ~ 2.2MHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Adjustable
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
16-HTSSOP
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
60V
Voltage - Input (Min) :
3.5V
Voltage - Output (Max) :
28V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1V