BA33BC0T
Mfr.Part #
BA33BC0T
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package/Case
Datasheet
BA33BC0T
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO220FP
Stock
465
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
0.5 mA
Current - Supply (Max) :
900 µA
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
Supplier Device Package :
TO-220FP
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V