BA33BC0WFP-E2
Mfr.Part #
BA33BC0WFP-E2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package/Case
Datasheet
BA33BC0WFP-E2
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-5
Stock
610
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
0.5 mA
Current - Supply (Max) :
900 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
55dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-252-5
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V