AS1356-18-T
- Mfr.Part #
- AS1356-18-T
- Manufacturer
- ams
- Package/Case
- Datasheet
AS1356-18-T
- Description
- IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
- Stock
- 155
- Quality
- Manufacturer :
- ams
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- Control Features :
- Enable, Power Good, Soft Start
- Current - Output :
- 150mA
- Current - Quiescent (Iq) :
- 180 µA
- Current - Supply (Max) :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output Configuration :
- Positive
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- SC-74A, SOT-753
- Product Status :
- Obsolete
- Protection Features :
- Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
- PSRR :
- 60dB (100Hz)
- Supplier Device Package :
- SOT-23-5
- Voltage - Input (Max) :
- 5.5V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 1.8V
- Voltage Dropout (Max) :
- 0.6V @ 150mA (Typ)