AS1370-ATDT-28
Mfr.Part #
AS1370-ATDT-28
Datasheet
AS1370-ATDT-28
Description
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 8MLPD
Stock
160
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable, Shutdown
Current - Output :
200mA
Current - Quiescent (Iq) :
8 µA
Current - Supply (Max) :
3.7 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
8-WDFN Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
50dB (1kHz)
Supplier Device Package :
8-MLPD (3x3)
Voltage - Input (Max) :
50V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 200mA (Typ)