A11ASQ12VDC1.2D
Mfr.Part #
A11ASQ12VDC1.2D
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Package/Case
Datasheet
A11ASQ12VDC1.2D
Description
RELAY AUTO SPST 12VDC QC DIODE
Stock
1438
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
100 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Diode, Sealed - Fully
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Release Time :
7 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max