A41AS12VDC
Mfr.Part #
A41AS12VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Package/Case
Datasheet
A41AS12VDC
Description
RELAY AUTO SPST 12VDC PCB
Stock
2185
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
82.8 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Sealed - Fully
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Release Time :
5 ms
Switching Voltage :
380VAC, 75VDC - Max