A2HF1CSQ24VDC1.6D
- Mfr.Part #
- A2HF1CSQ24VDC1.6D
- Manufacturer
- CIT Relay and Switch
- Package/Case
- Datasheet
A2HF1CSQ24VDC1.6D
- Description
- RELAY FLANGE QC SPDT SEALED 50A
- Stock
- 621
- Quality
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Product Category :
- Automotive Relays
- Coil Current :
- 66.7 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Rating (Current) :
- 50 A
- Features :
- Diode, Sealed - Fully
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 15.6 VDC
- Must Release Voltage :
- 2.4 VDC
- Operate Time :
- 10 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 10 ms
- Switching Voltage :
- 75VDC - Max