A11CSP24VDC1.5
Mfr.Part #
A11CSP24VDC1.5
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Package/Case
Datasheet
A11CSP24VDC1.5
Description
RELAY AUTO SPDT 24VDC PCB
Stock
500
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
62.5 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Sealed - Fully
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Release Time :
7 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max