A51CO12VDC1.6
Mfr.Part #
A51CO12VDC1.6
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Package/Case
Datasheet
A51CO12VDC1.6
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 1C OPEN FR
Stock
585
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
133.3 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Release Time :
3 ms
Switching Voltage :
380VAC, 75VDC - Max