A2HM1ACQ12VDC1.6D
Mfr.Part #
A2HM1ACQ12VDC1.6D
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Package/Case
Datasheet
A2HM1ACQ12VDC1.6D
Description
50AMP AUTOMOTIVE RELAY METAL BRA
Stock
229
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
133.3 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
50 A
Features :
Diode
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
10 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max