A61CC24VDC.9D
Mfr.Part #
A61CC24VDC.9D
Datasheet
A61CC24VDC.9D
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 1C 30A 24V
Stock
429
Coil Current :
37.5 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Diode
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
75VDC - Max