DP4R60E20B5
Mfr.Part #
DP4R60E20B5
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package/Case
Datasheet
DP4R60E20B5
Description
RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 32V
Stock
637
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Contactors (Solid State)
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
20 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Output Type :
DC
Package / Case :
Hockey Puck
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage - Input :
18 ~ 32VDC
Voltage - Load :
1 ~ 48V
Datasheets
DP4R60E20B5
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
You can also find the tracking number in order history.
Global Express
Express DeliveryGlobal delivery 3-5 working days.FedEximage
DHLimage
TNTimage
UPSimage
Basic Instructions
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 35A
    BRIDGE RECT 1P 600V 10A MODULE
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 50A
    BRIDGE RECT 3P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 100A MODULE