RRM002A240V
Mfr.Part #
RRM002A240V
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package/Case
Datasheet
RRM002A240V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Stock
46
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
16 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
240VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
192 VAC
Must Release Voltage :
72 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max