G2R-1-AC120
Mfr.Part #
G2R-1-AC120
Manufacturer
Omron Electronic Components
Package/Case
Datasheet
G2R-1-AC120
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Stock
381
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
7.5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max
Termination Style :
PC Pin
Datasheets
G2R-1-AC120
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
You can also find the tracking number in order history.
Global Express
Express DeliveryGlobal delivery 3-5 working days.FedEximage
DHLimage
TNTimage
UPSimage
Basic Instructions
    CONNECTR 64POS STRAIN RELIEF DIN
    CONN DIN RCPT 96POS PCB GOLD
    CONN DIN PLUG 48POS PCB
    CONN DIN RCPT 20POS PCB RA GOLD
    CONN DIN RCPT 14POS PCB GOLD
    CONN DIN PLUG 20POS PCB RA GOLD
    CONN DIN PLUG 64POS PCB RA GOLD
    CONN DIN PLUG 20POS PCB GOLD
    CONN DIN RCPT 16POS PCB GOLD
Part Manufacturer Stock Description
G2R-1 AC200/(220) Omron Electronic Components 522 RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 220V
G2R-1 DC20 Omron Electronic Components 671 RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 20V
G2R-1 DC3 Omron Electronic Components 58 RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 3V
G2R-1 DC48 Omron Electronic Components 66 RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V
G2R-1 DC9 Omron Electronic Components 296 RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 9V