G2R-1-AC220
Mfr.Part #
G2R-1-AC220
Datasheet
G2R-1-AC220
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 220V
Stock
642
Coil Current :
4.1 mA
Coil Voltage :
220VAC
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
66 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max
Datasheets
G2R-1-AC220
Basic Instructions
    CONNECTR 64POS STRAIN RELIEF DIN
    CONN DIN RCPT 96POS PCB GOLD
    CONN DIN PLUG 48POS PCB
    CONN DIN RCPT 20POS PCB RA GOLD
    CONN DIN RCPT 14POS PCB GOLD
    CONN DIN PLUG 20POS PCB RA GOLD
    CONN DIN PLUG 64POS PCB RA GOLD
    CONN DIN PLUG 20POS PCB GOLD
    CONN DIN RCPT 16POS PCB GOLD
Part Manufacturer Stock Description
G2R-1 AC200/(220) Omron Electronic Components 522 RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 220V
G2R-1 DC20 Omron Electronic Components 671 RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 20V
G2R-1 DC3 Omron Electronic Components 58 RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 3V
G2R-1 DC48 Omron Electronic Components 66 RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V
G2R-1 DC9 Omron Electronic Components 296 RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 9V