J850SM2CS12VDC
Mfr.Part #
J850SM2CS12VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Package/Case
Datasheet
J850SM2CS12VDC
Description
SMT RELAY UL APPROVED GEN PURPOS
Stock
398
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
11.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
1 A
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
2 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
1 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 220VDC - Max