LS240D12
- Mfr.Part #
- LS240D12
- Manufacturer
- Sensata Technologies – Crydom
- Package/Case
- Datasheet
LS240D12
- Description
- SSR RELAY SPST-NO 12A 24-280V
- Stock
- 323
- Quality
- Manufacturer :
- Product Category :
- Solid State Relays
- Circuit :
- SPST-NO (1 Form A)
- Load Current :
- 12 A
- Mounting Type :
- Through Hole
- On-State Resistance (Max) :
- Output Type :
- AC, Zero Cross
- Package / Case :
- 4-SIP
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 4-SIP
- Termination Style :
- PC Pin
- Voltage - Input :
- 4 ~ 10VDC
- Voltage - Load :
- 24 V ~ 280 V