SR1-1240-N
Mfr.Part #
SR1-1240-N
Manufacturer
Autonics
Package/Case
Datasheet
SR1-1240-N
Description
SSR RELAY SPST-NO 40A 24V-240V
Stock
54
Manufacturer :
Autonics
Product Category :
Solid State Relays
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
40 A
Mounting Type :
Chassis Mount or Panel Mount
On-State Resistance (Max) :
Output Type :
AC, Zero Cross
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Module
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage - Input :
4 ~ 30VDC
Voltage - Load :
24 V ~ 240 V