SR0402FR-0710KL
Mfr.Part #
SR0402FR-0710KL
Manufacturer
YAGEO
Package/Case
Datasheet
SR0402FR-0710KL
Description
RES 10K OHM 1% 1/16W 0402
Stock
443
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
10 kOhms
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%