CL42B102KJFNNNE
Mfr.Part #
CL42B102KJFNNNE
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package/Case
Datasheet
CL42B102KJFNNNE
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808
Stock
186
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1808 (4520 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
2000V (2kV)