40NHG000B
Mfr.Part #
40NHG000B
Manufacturer
Eaton
Package/Case
Datasheet
40NHG000B
Description
FUSE SQUARE 40A 500VAC/250VDC
Stock
278
Manufacturer :
Eaton
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
120kA
Class :
NH
Current Rating (Amps) :
40A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Voltage Rating - AC :
500 V
Voltage Rating - DC :
250 V