40NH1GR-6
Mfr.Part #
40NH1GR-6
Manufacturer
Altech Corporation
Package/Case
Datasheet
40NH1GR-6
Description
FUSE SQUARE 40A 660VAC RECT
Stock
552
Manufacturer :
Altech Corporation
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Approval Agency :
VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Class :
NH
Current Rating (Amps) :
40A
Features :
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Voltage Rating - AC :
660 V
Voltage Rating - DC :
Datasheets
40NH1GR-6
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
You can also find the tracking number in order history.
Global Express
Express DeliveryGlobal delivery 3-5 working days.FedEximage
DHLimage
TNTimage
UPSimage
Basic Instructions
    BUSBAR TERMINAL POWER FEED LUG
    FRONT MOUNT BRACKET 1 POLE
    FRONT MOUNT BRACKET 3 POLE
    EASS LOCK-OFF DEVICE 10 FOR MCBS
    BUSBAR 3 PHASE 12POS
    BUSBAR DIRECT POWER FEED
    INSULATION CAP -APD SYS 30MM LEN