1.5KE18CA
Mfr.Part #
1.5KE18CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package/Case
Datasheet
1.5KE18CA
Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO201AD
Stock
3921
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
59.5A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-201AD, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-201AD
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15.3V