3.0SMI33CA
Mfr.Part #
3.0SMI33CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package/Case
Datasheet
3.0SMI33CA
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
Stock
4675
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
56.3A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMC (DO-214AB)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V