AK10-033C-Y
Mfr.Part #
AK10-033C-Y
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
AK10-033C-Y
Description
TVS DIODE 33VWM 53VC AXIAL
Stock
56
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
10000A (10kA) (8/20µs)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Axial
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
36V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V