AK10-058C-12
Mfr.Part #
AK10-058C-12
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
AK10-058C-12
Description
TVS DIODE 58VWM 110VC AXIAL
Stock
540
Manufacturer :
Littelfuse
Capacitance @ Frequency :
6500pF @ 10kHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
10000A (10kA) (8/20µs)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device Package :
Axial
Voltage - Breakdown (Min) :
64V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
110V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
58V