AK10-015C-Y-12
Mfr.Part #
AK10-015C-Y-12
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
AK10-015C-Y-12
Description
TVS 10KA RATED 15V BI AXIAL
Stock
549
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
40nF @ 10kHz (Max)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
10000A (10kA) (8/20µs)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Axial
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
28V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V