SM8T20AH
Mfr.Part #
SM8T20AH
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package/Case
Datasheet
SM8T20AH
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC UNI
Stock
305
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
247A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-218AB
Power - Peak Pulse :
8000W (8kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-218AB (SMCJ)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V