VC2220K102R035
Mfr.Part #
VC2220K102R035
Manufacturer
KEMET
Package/Case
Datasheet
VC2220K102R035
Description
VARISTOR 56V 1KA 2220
Stock
765
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
Current - Surge :
1 kA
Energy :
7.6J
Features :
Maximum AC Volts :
35 V
Maximum DC Volts :
45 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
61.6 V
Varistor Voltage (Min) :
50.4 V
Varistor Voltage (Typ) :
56 V