MVR14D102K-S
- Mfr.Part #
- MVR14D102K-S
- Manufacturer
- Meritek
- Package/Case
- Datasheet
MVR14D102K-S
- Description
- VARISTOR 1000V 6000A DISC 14MM H
- Stock
- 475
- Quality
- Manufacturer :
- Meritek
- Product Category :
- TVS - Varistors, MOVs
- Capacitance @ Frequency :
- 200 pF @ 1 kHz
- Current - Surge :
- 6 kA
- Energy :
- 280J
- Features :
- High Surge
- Maximum AC Volts :
- 625 V
- Maximum DC Volts :
- 825 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Circuits :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Disc 14mm
- Product Status :
- Active
- Varistor Voltage (Max) :
- 1100 V
- Varistor Voltage (Min) :
- 900 V
- Varistor Voltage (Typ) :
- 1000 V