MVR14D162K
- Mfr.Part #
- MVR14D162K
- Datasheet
MVR14D162K
- Description
- VARISTOR 1600V 4500A 14MM DISC T
- Stock
- 370
- Capacitance @ Frequency :
- 140 pF @ 1 kHz
- Current - Surge :
- 4.5 kA
- Energy :
- 243J
- Features :
- Maximum AC Volts :
- 1000 V
- Maximum DC Volts :
- 1280 V
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Disc 14mm
- Varistor Voltage (Max) :
- 1760 V
- Varistor Voltage (Min) :
- 1440 V
- Varistor Voltage (Typ) :
- 1600 V