MVR14D162K-S
Mfr.Part #
MVR14D162K-S
Datasheet
MVR14D162K-S
Description
VARISTOR 1600V 6000A DISC 14MM H
Stock
715
Capacitance @ Frequency :
140 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
6 kA
Energy :
331J
Features :
High Surge
Maximum AC Volts :
1000 V
Maximum DC Volts :
1280 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max) :
1760 V
Varistor Voltage (Min) :
1440 V
Varistor Voltage (Typ) :
1600 V