24-C182-00
Mfr.Part #
24-C182-00
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Package/Case
Datasheet
24-C182-00
Description
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD
Stock
111
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Thickness - Post :
200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Mating :
Beryllium Copper
Contact Material - Post :
Brass
Features :
Closed Frame
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions or Pins (Grid) :
24 (2 x 12)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Datasheets
24-C182-00
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
You can also find the tracking number in order history.
Global Express
Express DeliveryGlobal delivery 3-5 working days.FedEximage
DHLimage
TNTimage
UPSimage
Basic Instructions
    CONN RCPT 20POS 0.2 TIN PCB
    CONN RCPT 2POS TIN PCB
    CONN RCPT 4POS 0.2 TIN PCB
    CONN RCPT 10POS 0.2 TIN PCB
    CONN RCPT 14POS 0.2 TIN PCB
    CONN HDR DIP FORK 8POS TIN
    CONN HDR DIP FORK 16POS TIN
    CONN HDR DIP FORK 14POS GOLD
    CONN HDR DIP FORK 16POS GOLD
    CONN HDR DIP POST 20POS GOLD