VF40100C-E3/4W
- Mfr.Part #
- VF40100C-E3/4W
- Manufacturer
- Vishay
- Package/Case
- Datasheet
VF40100C-E3/4W
- Description
- DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V ITO220
- Stock
- 1746
- Quality
- Manufacturer :
- Vishay
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 20A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 1 mA @ 100 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Diode Type :
- Schottky
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- Package / Case :
- TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- ITO-220AB
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 100 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 730 mV @ 20 A